GIDA ETİKETLERİ

Gıda etiketleri, gıdalar üzerinde kullanıldıklarından dolayı sağlıklı koşullarda üretilip, tüketiciye tasarımı ve görselliğinden dolayı güven vermelidirler.

Gıda etiketlerinin üzerlerinde, ürünün nerede ve hangi koşullarda saklanacağı ve müşteriye nasıl sunulacağı ve son kullanma tarihleri gibi ürünün güvenilirliğini etkileyen faktörler bulundurulmalıdır. Bu yüzden de gıda etiketlerinin baskı kalitesi iyi ve uzun ömürlü olmak zorundadır.

Gıda etiketlerinin üretim aşaması da çok önemlidir. Örneğin dondurucu içinde bekletilecek bir ürünün etiketi üretiliyorsa, bu gıda etiketi bu koşullara dayanabilecek kalitede üretilmelidir.

Gıda etiketlerinin üzerinde bulunması zorunlu olan bilgiler; gıda maddesinin adı, net miktarı, üreten ve ambalajlayan firmaların isimleri, içindekiler, üretim ve son kullanma tarihi, markası ve tescili gibi bilgilerdir. Ürünün çeşidine göre de kullanma şekli gibi bazı bilgiler eklenebilmektedir.  Gıda etiketlerinin tasarımları tüm bu bilgileri kapsayacak şekilde yapılıp, kaliteli bir baskıyla üretilmelidir.

Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız.