PP (POLİPROPİLEN) ETİKET

PP etiket, sert bir malzeme olan polipropilenden üretilmiştir. PP etiketler, barkod yazıcı ve ribon baskısına uygun olmakla beraber dayanaıklı bir yapıya sahiptir. Polipropilen etiketlerin en önemli özellikleri esnemezler ve yırtılmazlar, sudan ve nemden etkilenmezler, ısıya ve ışığa da duyarlıdırlar. Bu özelliklerinden dolayı diğer plastik bazlı etiketler gibi daha zorlu şartlarda kullanıma uygundur.

Yordem ailesi olarak PP etiketlere baskı yapılırken resin ribon kullanılmasını tavsiye ederiz. Aksi takdirde etiket üzerindeki baskıya küçük bir temasın bile baskının silinmesine yol açacağını unutmayın. Wax ribonlar genel de kağıt bazlı etkiletlere baskı yapılırken kullanılır. Dolayısıyla resin ribon ile baskı alınan PP etiketler, wax ribon ile baskı alınan kuşe ve diğer kağıt bazlı etiketlere göre daha maliyetlidir. Ama etiketin ömrü çok daha uzun ve dayanıklıdır.

PP etiketler; Opak PP, Mat PP, Şeffaf PP olarak gruplara ayrılır.

Opak PP etiketler, parlak bir yapıya sahiptirler. Bu tür etiketler çok ışıklı ortamlarda kullanılmamalıdır. Zaten parlak bir yüzeye sahip olduğundan etiket üzerindeki baskı çok ışıklı ortamlarda parlama yaptığından dolayı barkod okuyucular tarafından okunmasında zorluk çıkabilir.

Mat PP etiketler, mat görünümlü PP etiketlerdir.

Şeffaf PP etiketler, şeffaf görünümlü etiketlerdir. Üzerine renkli baskı ya da ribon ile baskı yapılabilir.

Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız.